Головний герой сюжету Азіз тричі в житті зазнав вимушеного переміщення через конфлікти. Україна прихистила, надала громадянство і права, але коли людина опинилася на межі - захистити свої права виявилося випробуванням, яке знову ставить під загрозу життя.


Демонстрація ролику покликана привернути увагу місцевої влади до проблеми житла для постраждалих осіб, які нездатні самостійно її вирішити, заклику на повагу до їх прав, потребі проведення відкритих дискусій з перегляду концепції створення фондів соціального житла, розробки алгоритмів тимчасових рішень, які забезпечать базову потреби у гідному укритті, де людина почуватиметься у безпеці.

Результатами дослідження стану доступу до правосуддя для мешканців

тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим

Сьогодні для громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя, існує проблема в реалізації права на справедливий суд, яке передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Станом на 03 березня 2021 року громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя, могли звернутися за захистом своїх прав в рамках цивільного судочинства лише до апеляційного суду м. Києва, якій визначав і перерозподіляв справи у районні суди м. Києва. Завдяки ухваленню Закону України «Про внесення змін до статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” №1319-IX (далі - закон №1319-IX) з  04 березня 2021 року таким громадянам надано право подавати  позовні заяви, заяви у справах окремого провадження у цивільних справах до місцевих загальних судів, розташованих в межах Херсонської області. Але й після ухвалення цих змін кримчани мають складнощі та перешкоди, які полягають у фізичному доступі до судів України. Окрім того, ситуація ускладняється введенням карантинних заходів, які є перешкодою другий рік поспіль.

Моніторинг показав наявність й інших проблем, пов’язаних в том числі, з перетином адміністративного кордону. Це призводить до ключових негативних наслідків, таких як порушення прав дітей; порушення права на єдність сім’ї, права власності, права на спадкування спадкування та ін.

З метою комплексного вивчення ситуації з доступом до правосуддя ГО «Десяте квітня» у 2021 році проведено дослідження стану доступу до правосуддя для мешканців тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.

В рамках даного дослідження проведено анкетування 281 жителя АР Крим. Також інформація в рамках дослідження отримана шляхом доступу до публічної інформації, наданої судами Херсонської, Одеської, Миколаївської, Кіровоградської областей, м. Києва та Київським апеляційним судом. Окрім того, проведено моніторинг Єдиного державного реєстру судових рішень (reyestr.court.gov.ua) за період 2015-2020 років.

Більшість респондентів опитування відзначили складність доступу до українських судів та вважать необхідним надати можливість звернення до будь якого суду на підконтрольній території України. Таку ж думку поділяють і представники судової влади.

За результатами дослідження напрацьовано ряд рекомендацій для врегулювання даного питання.

З аналітичною довідкою дослідження ви можете ознайомитися нижче

Виконання рішення Європейського суду з прав людини не обмежується припиненням порушення та виплатою компенсації постраждалим. Воно включає також заходи загального характеру, призначені для того, аби не допустити нових порушень. За виконанням  рішень слідкує Комітет Міністрів Ради Європи.

В грудні відбулося його чергове засідання, в якому було розглянуто прогрес у виконанні рішень по групі справ "Кебе та Інші проти України". Ці справи стосувалися недоліків в українській процедурі доступу до міжнародного захисту на кордоні та позбавлення волі шукачів захисту. Комітет Міністрів надав рекомендації щодо подальшої імплементації в Україні заходів загального характеру на виконання цих рішень з метою покращення української процедури притулку.

Прагнучи допомогти державним органам України, громадська організація "Десяте Квітня" та Благодійний Фонд "Право на захист" виконали переклад рішення Комітету Міністрів. Раніше юристи ГО "Десяте Квітня" вели справу "Кебе та Інші проти України" в Європейському суді з прав людини. Юристи БФ "Право на захист" вели три інші справи з цієї групи - "Нур Ахмед та Інші проти України", "Нур та Інші проти України", "М.С. проти Словаччини та України".

Запрошуємо поширити цей переклад.

ibelong1 comp

Сьогодні весь світ відзначає 7 річницю амбітної кампанії #IBelong, мета якої - до 2024 року подолати безгромадянство в усіх куточках світу.

Безгромадянство як явище супроводжує Україну всі роки її незалежності. Коротко, особи без громадянства – це особи, що не мають громадянства будь-якої держави. В українській реальності такі особи майже завжди не мають жодних документів (паспорту або посвідки на проживання), що має вплив на всі сфери їхнього життя: вони не можуть укласти декларацію з сімейним лікарем, офіційно працевлаштуватися, отримувати пенсію чи самостійно зареєструвати народження своєї дитини. 

Зазвичай такі люди просто не можуть звернутися до державних органів, що унеможливлює захист будь-яких їхніх прав, а оточення ігнорує існування таких людей, побоюючись санкцій з боку влади. Дуже різний життєвий шлях приводить людей до громадської організації «ДЕСЯТЕ КВІТНЯ». Як правило, особисте відвідування офісу означає попередні численні відмови з боку державних органів. 

Сьогодні ми хочемо поділитися з читачами декількома історіями людей (деякі імена змінені), які прийшли до нас за допомогою, щоб усвідомити той стан речей, який існує в українській реальності.

ЧИТАТИ ДАЛІ:

ibelong2021 tabor1 comp